Kinezyterapia

Kinezyterapia

Jest podstawą rehabilitacji leczniczej. Bardzo korzystnie wpływa na sprawność psychomotoryczną oraz na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów ludzkiego organizmu. Pod wpływem ćwiczeń lepiej funkcjonują nie tylko mięśnie, ale również układ krwionośny, układ oddechowy i układ trawienny.

Wykonywanie ćwiczeń po niektórych zabiegach fizykalnych jest wręcz zalecane dla uzyskania jak najlepszego efektu terapeutycznego. Wzajemne uzupełnienie metod fizykalnych (hydroterapii, elektroterapii, krioterapii) oraz kinezyterapii daje szansę, w jak najkrótszym czasie, na odzyskanie pełnej sprawności.

Wśród miejscowych ćwiczeń kinezyterapii wyróżnia się kilka rodzajów ćwiczeń. Zalicza się do nich ćwiczenia bierne, które polegają na tym, że są one wykonywane przez kinezyterapeutę lub też specjalistyczną aparaturę bez czynnego udziału chorego. Kolejny rodzaj ćwiczeń kinezyterapii to ćwiczenia czynne, czyli takie, które pacjent wykonuje samodzielnie. Połączeniem tych dwóch rodzajów ćwiczeń są ćwiczenia czynno-bierne. Ponadto, jeszcze jednym zabiegiem kinezyterapii są ćwiczenia izometryczne, w przebiegu których dochodzi do czynnego napinania mięśni bez zmiany ich długości. Wyróżnia się także ćwiczenia w odciążeniu, w przebiegu których do wykonania ruchu dochodzi przy odciążeniu przez terapeutę ćwiczonego odcinka ciała.

Wskazania do kinezyterapii

Leczenie ruchem jest wykorzystywane w bardzo wielu różnych przypadkach. Przede wszystkim leczenie ruchem jest stosowane w przypadku chorób układu ruchu. Znajduje ono miedzy innymi zastosowanie u osób z wadami postawy, w przypadku złamań kończyn oraz ich amputacji, jak również u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, z bólami reumatoidalnymi, u osób z bólami kręgosłupa oraz niedowładami i porażeniami kończyn. Zabiegi kinezyterapii są również stosowane u pacjentów z chorobami układu krążenia. Wykorzystywane są one zatem u osób leczących się z powodu nadciśnienia tętniczego, u pacjentów z problemami zakrzepowo-zatorowymi, u osób z chorobą wieńcową oraz po udarze. Ćwiczenia kinezyterapii stosowane są też u chorych ze stwardnieniem rozsianym, z chorobą Parkinsona oraz często również w przypadku innych chorób układu nerwowego. Kinezyterapia jest też bardzo potrzebna u niektórych pacjentów po leczeniu choroby nowotworowej, miedzy innymi stosowana jest ona u kobiet po mastektomii celem zapobiegania powstawania obrzęków oraz przykurczy. Zdarza się też, że zabiegi kinezyterapii działają bardzo korzystnie w sytuacji, kiedy pacjent cierpi z powodu odmy opłucnowej, niedodmy płuc oraz innych poważnych chorób płuc i klatki piersiowej, jak różnego rodzaju deformacje i urazy klatki piersiowej.

Dzięki zabiegom kinezyterapii pacjent ma możliwość zachowania pełnego ruchu w stawach lub też zwiększenia zakresu tego ruchu, jeśli wcześniej z jakiegoś powodu był on ograniczony. Ponadto, ćwiczenia bardzo dobrze wpływają na funkcje mięśni, bowiem zwiększają ich siłę i masę oraz korzystnie wpływają na elastyczność i sprężystość więzadeł oraz torebek stawowych.

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek: &nbsp &nbsp &nbsp 07.30 – 19.00

Kontakt